Biuletyn JRG 9

JRG - 9 Ulatniający się gaz w Mosinie.

W dniu 24 września 2020 roku około godziny 12.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do ulatniającego się gazu przy ul. Świerkowej w Mosinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wykop w ziemi, w którym została uszkodzona rura gazowa (sieć główna średnica 63mm) przez firmę wykonującą prace ziemne. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu strefy bezpiecznej. Wykonano pomiary czujnikiem wielogazowym w celu określenia stref zagrożenia.

JRG 9 – Kolejny sukces strażaka w MTB

W dniu 20 września 2020 r. odbyła się jubileuszowa 15. edycji 7R CST MTB Gdynia Maraton.
W zawodach tych po raz kolejny wystartował str. Adam Adamkiewicz, który na co dzień pełni służbę w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej Nr 9 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
Trasa wyścigu prowadziła leśnymi drogami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz malowniczymi terenami rezerwatu przyrody Kacze Łęgi.

“Laureat z Mosiny”.

W dniu 12.09.2020. na terenie JRG-8 odbyła się uroczystość, w trakcie której nasz zmianowy kolega st. ogn. Grzegorz Cegłowski został laureatem nagrody “Strażak Roku Powiatu Poznańskiego”.

Podczas spotkania w Bolechowie nominowani do tej nagrody zostali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu - mł. kpt. Damian Nowacki z JRG 8 oraz st. ogn. Grzegorz Cegłowski z JRG 9. Zwycięzcą ostatecznie został ten drugi.

“Zderzenie z szynobusem.”

W dniu 14.09. 2020. zastępy z JRG-9 zostały zadysponowane do wypadku w miejscowości Strykowo. Tuż przed godziną 17 kierujący samochodem osobowym wjechał na przejazd kolejowy, w wyniku czego doszło do zderzenia z nadjeżdżającym szynobusem. Zestaw zatrzymał się kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie pomocy kierującemu udzielili świadkowie zdarzenia. Ranny w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala. Poza nim nikt z podróżujących składem nie odniósł obrażeń.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Rybojedzko.

Do bardzo groźnego wypadku doszło w dniu 12.09.2020 w miejscowości Rybojedzko W godzinach wieczornych, na prostym odcinku drogi doszło zderzenia samochodu osobowego z jeleniem. Siła uderzenia spowodowała spore zniszczenia auta i niestety śmierć zwierzęcia. O sporym szczęściu może mówić za to dwoje ludzi podróżujących autem. Bez większych obrażeń, pod wpływem zdarzenia, samodzielnie opuścili pojazd przed przybyciem Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia. Jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego została zabrana do szpitala celem obserwacji.

JRG - 9 Kolizja w miejscowości Puszczykowo.

W dniu 22 sierpnia 2020 roku około godziny 16.00 zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 zostały zadysponowane do kolizji w miejscowości Puszczykowo. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Renault Megane znajdujący się na boku pojazdu w rowie. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz w celu odłączenia akumulatora było konieczne postawienie samochodu na koła przy użyciu wyciągarki samochodowej. Trzy osoby podróżujące pojazdem odmówiły udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

JRG - 9 Pożar samochodu w miejscowości Krosno

W dniu 11.07.2020 r. około godziny 20:40 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego przy ul. Głównej w miejscowości Krosno. Dyżurny SKKM zadysponował 2 zastępy GBA i GCBA z JRG-9 . Po przybyciu pierwszych podmiotów ratowniczych stwierdzono, że ogień objął cały samochód marki Fiat Punto. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podania jednego prądu piany na palące się auto.

Uroczystość przekazania pojazdu do OSP Puszczykowo

W dniu 02 lipca 2020 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie odbyła się uroczystość przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA MAN LE 18.280 5/32 . Oficjalne przekazanie samochodu nastąpiło z udziałem między innymi Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu bryg. Dariusza Matczaka, Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu bryg.

JRG - 9 Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 431

W piątek 26 czerwca 2020 roku około godziny 15.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu zadysponowało samochody GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku na drodze wojewódzkiej 431. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe marki Renault Megane oraz Fiat Bravo. Działania Straży Pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w obu pojazdach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych. Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy udzielono kierowcy samochodu marki Fiat Bravo.

Rozpoznanie dróg pożarowych oraz punktów czerpania wody na obszarze chronionym JRG 9.

Zgodnie z poleceniem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP funkcjonariusze JRG 9 w Mosinie przeprowadzili w dniach 29 czerwca - 1 lipca 2020 r. rozpoznanie dróg pożarowych w lasach oraz punktów czerpania wody w obszarze chronionym. Na terenie chronionym przez JRG 9 większość terenów leśnych jest pod nadzorem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Przeprowadzono rozpoznanie punktów czerpania wody oraz hydranty w sześciu obwodach ochronnych: Puszczykowo, Wiry, Wypalanki, Górka, Jeziory oraz Osowa Górka.

Pożar stolarni.

W dniu 05.06. tuż po północy do jednostki wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku usługowo - magazynowego w bezpośrednim sąsiedztwie JRG-9.
W momencie pojawienia się pierwszych zastępów obiekt był cały objęty pożarem.
W pierwszej kolejności sprawdzono przyległe pomieszczenia magazynowe, w celu odnalezienia ewentualnych osób do ewakuacji. Nie stwierdzono osób poszkodowanych.

Szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego

W dniach 16.06. – 18.06.2020 wszystkie zmiany służbowe JRG 9 uczestniczyły w szkoleniu z ratownictwa wysokościowego prowadzone przez instruktorów z JRG 5. W pierwszej kolejności odbyły się zajęcia teoretyczne na których, omówiono skrypt do szkolenia z ratownictwa realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym. W tej części przedstawiono następujące tematy: standardy wyposażenia w sprzęt jednostki PSP, zadania ratowników, zasady dysponowania i współdziałania ze Specjalnymi Grupami Ratownictwa Wysokościowego oraz BHP podczas działań.

Kolizja w Trzebawiu

W dniu 23 maja 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało zastępy GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku w miejscowości Trzebaw. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Mercedes, który z niewyjaśnionej przyczyny uderzył w drzewo. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz usunięciu plamy oleju z jezdni. Po przebadaniu przez Pogotowie Ratunkowe kierowca Mercedesa z bólem klatki piersiowej został przetransportowany do szpitala w Puszczykowie.

JRG - 9 Wypadek w miejscowości Krosno.

W dniu 18 maja 2020 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało GBA-Rt 2,5/16 oraz GCBA-Rt 5/35 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 do wypadku w miejscowości Krosno przy ul. Głównej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy marki Citroen C3, który z nie wyjaśnionych przyczyn wypadł z drogi i uderzył w stojący na poboczu samochód ciężarowy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy kierowcy samochodu osobowego.

Strony