JRG 3 - Pożar budynku

28 czerwca br. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu odebrało zgłoszenie o pożarze kotłowni w budynku wielorodzinnym w Jankowie nieopodal Biskupic.
Zadysponowane zostały zastępy z OSP Biskupice, Pobiedziska i Swarzędz, a także z JRG – 1, JRG-3 oraz JRG-7. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożar ogarnął już prawie całą kubaturę budynku, włączając w to elementy konstrukcyjne dachu. Na szczęście wszyscy mieszkańcy zdołali się wcześniej samodzielnie ewakuować. Sprawnie przeprowadzona akcja umożliwiła szybkie ugaszenie budynku, jednak straty dla użytkowników są nieopisane. W jednej chwili utracili dobytek i pamiątki, a Nadzór Budowlany zadecyduje, czy będą mogli korzystać z budynku.
Straż Pożarna od dawna prowadzi edukację przeciwpożarową właśnie po to żeby minimalizować ilość podobnych zdarzeń. Duży nacisk przekazu postawiony jest na szybkie wykrywanie i alarmowanie poprzez czujki dymu/czadu, a także zapobieganie poprzez racjonalne użytkowanie sprzętów pożarowo niebezpiecznych.
Opisywana akcja może być przestrogą i przykładem jak istotne jest wdrażanie w życie wskazówek Strażaków. Pamiętajmy, że ograniczenie strat społecznych spowodowanych pożarami jest możliwe tylko we współpracy służb i obywateli.
Opracowanie: mł. kpt. Jędrzej Sierant

Galeria: