JRG 8 - kolizja cysterny

Dnia 08.06.2020 r. około godziny 1:30, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem cysterny przewożącej olej napędowy oraz etylinę w miejscowości Uchorowo.

Dyżurny SKKM zadysponował zastęp GBA Rt 2,5/24 GCBA 9,5/24 z JRG-8, oraz OSP Białężyn. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego podmiotu ratowniczo - gaśniczego stwierdzono, iż kierujący pojazdem na łuku drogi zahaczył o przydrożne drzewo w wyniku czego doszło do poważnych uszkodzeń cysterny oraz ciągnika siodłowego. Uszkodzeniu uległ również zbiornik paliwa pojazdu w wyniku czego doszło do wycieku paliwa, który szybko udało się opanować.
Mimo poważnych uszkodzeń cysterny nie doszło do rozszczelnienia, a w efekcie do poważnego zagrożenia pożarowego i ekologicznego, ponieważ pojazd przewoził 21500 L oleju napędowego i 7000 L etyliny. Po podstawieniu przez właściciela cystern zastępczych paliwo zostało wypompowane, a uszkodzony pojazd odholowany do siedziby firmy.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zebraniu paliwa, które wyciekło ze zbiornika, kierowaniu ruchem. Ruch na drodze nr 187 na czas przepompowania i zabezpieczania pojazdu był wstrzymany. Działania zostały zakończone ok godz 7.30, a ruch został przywrócony.

Zdjęcia i opracowanie:
asp.sztab. Tomasz Kołtuńczyk
ZM III

Data wydarzenia: 
poniedziałek, Czerwiec 8, 2020 - 02:00
Galeria: